Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 maja 2022 napisz DONOS@

Wykorzystać szansę

Łomża znów dostała prezent. Paradoksalnie przyczyniają się do tego dziennikarze, najpierw z Dziennika, potem TVN24, a niebawem będą pewnie następni. Czy uda się nam łomżyniakom wykorzystać nagłośnienie kwestii przebiegu trasy ViaBaltica w ogólnopolskich mediach?

fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel
Od dawna mówi się o przebiegu trasy szybkiego ruchu, ale także od dawna nic poważnego się nie działo, pomijając oczywiście Augustów. Tam mieszkańcy od dawna walczą o to by obwodnica ich miasta wreszcie powstała.

Brak możliwości
U nas, w Łomży jakby wszystko opadło. Poddaliśmy się zwłaszcza po reformie administracyjnej w 1998 roku. Od tamtego czasu stolica województwa z ambicjami metropolitalnymi dąży do jak największego zmarginalizowania byłych ośrodków wojewódzkich (Łomży i Suwałk).

Do tej pory niewiele osób w Polsce wiedziało o rzeczywistych argumentach przebiegu trasy ViaBaltica. Mówiło się tylko o rzece Rospudzie w Augustowie. Nic na temat wariantów przebiegu przez Białystok, czy też przez Łomżę. Czas wreszcie powiedzieć wszystkim Polakom o co chodzi i dlaczego obwodnica Augustowa ma być budowana w wariancie, któremu sprzeciwiają się przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ekolodzy. Bo tak naprawdę nie chodzi o walkę ekologów z mieszkańcami. Chodzi o pieniądze na trasę ViaBaltica przez Białystok, za wszelką cenę. Przykładem było ostatnie referendum, które to udowodniło. Włączyli się do rozgrywki nawet politycy z pierwszych stron gazet nie zawsze wiedząc do końca o co walczą. Nikt z działaczy podlaskich, a dokładniej białostockich nie chciał mówić o wariantach bo łatwiej było mówić o obwodnicy Augustowa. Tylko nieliczni wiedzieli, że ten wariant jest ściśle związany z przebiegiem trasy ViaBaltica przez Białystok.

Światełko w tunelu
Czas wreszcie zakasać rękawy. Panowie posłowie, prezydenci, radni miejscy i wojewódzcy, dyrektorzy parków, prezesi stowarzyszeń i fundacji – zróbcie coś konkretnego. Nie mówcie tylko o tym, że trzeba bo o tym wiemy. Przed wyborami i po wyborach. Teraz jest czas, dobra atmosfera. Tylko czy starczy sił, odwagi by powiedzieć. Czy będziecie odważni by jawnie pytać i mówić, w Białymstoku, Warszawie, czy Brukseli? Czy może kilka lat przed emeryturą powiecie, że wasze zdanie jest niepopularne, że strach przed utratą stanowiska, że głową muru się nie przebije.

Teraz nie trzeba się przebijać z wariantem łomżyńskim przebiegu trasy ViaBaltica, bo mówią o tym już w całej Polsce. Wystarczy działać, spotykać się i lobbować. Tylko czy starczy odwagi?

Jacek Babiel


 
- -
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę