Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 czerwca 2022 napisz DONOS@

Wyzwanie The Tusk Company

Donald Tusk wraz z Platformą Obywatelską, która w przedterminowych wyborach parlamentarnych zdobyła więcej głosów od innych partii ma nowe wyzwanie. Wielu Polaków już od dziś w Polsce oczekuje irlandzkiego cudu.

fot. Jacek Babiel
fot. Jacek Babiel
Dziwne? A jednak. Ci, którzy popierali Platformę może nie oczekują tego od razu, ale są w naszym kraju zwolennicy bardzo szybkich zmian, które powinny ziścić się w ciągu najbliższych lat, a może nawet miesięcy. Chwilę po ogłoszeniu wyborów można było odnieść wrażenie, że największą pomoc w zdobyciu tego cudu i sprowadzeniu go do Polski może zaoferować Prawo i Sprawiedliwość. Tak jest, chwilę po wszystkim, kiedy konfetti już opadło na ziemię politycy PiSu zabrali się do roboty, ale bynajmniej nie po to by pomóc Donaldowi ściągnąć do nas sukces irlandzki.

Przedstawiciele przegranej partii natychmiast zaczęli uświadamiać społeczeństwu, że teraz przed Tuskiem i PO wyzwanie, albo wręcz sprawdzian, który ma polegać na sprowadzeniu do Polski cudu. I właśnie z tego ci wygrani mają być rozliczani. Może nie przez nas, społeczeństwo na początku, ale przez nich, którzy za nas to zrobią. A zrobią to z pewnością dużo lepiej niż my, bo oni w tym mają doświadczenie przecież. Chodziło mi oczywiście o rozliczanie.

Tak więc partia, która przez dwa lata opowiadała nam Polakom o tym, że polityka rządu Prawa i Sprawiedliwości jest wybawieniem kraju od fali zbrodni, wszechogarniającej korupcji szybko zapomniała o swoich obietnicach i projektach „Solidarne Państwo” czy też „Tanie Państwo”, które to miały być źródłem powodzeń i nadchodzącego szczęścia dla wszystkich Polaków.

Dziś po dwóch latach od tamtych dni, kiedy dwie partie miały zawiązać wielką koalicję, w przeddzień powołania nowego premiera można tylko przypomnieć sobie te obiecanki cacanki, którymi mamieni byliśmy przez polityków, liderów zarówno PiS, jak i PO. Niestety obie strony popisały się wówczas wielkim brakiem siły porozumiewania się. Oczywiście później słyszeliśmy o tym, że to ta druga partia była winna. No tak, a wszyscy, którzy głosowali na was, co oni mają powiedzieć? Po tamtym przedstawieniu raczej niebezpiecznie było mówić przed ogłoszeniem wyniku wyborów, z kim ewentualnie będzie się zawierać koalicje. Tak więc dopiero po wyborach, po ogłoszeniu wyników premier Jarosław Kaczyński powiedział nam wszystkim, że koalicji z Platformą Obywatelską nie będzie. Premier miał on wręcz użyć stwierdzenia, że koalicja z PO „nie wchodzi w grę”. I trudno się dziwić takiej postawie, bo rzeczywiście dziś trzeba powiedzieć, że łatwiej politykom będzie w opozycji, niż byłoby w rządzie tworzonym z PO. Więcej, bycie opozycją będzie dla polityków PiS o wiele łatwiejsze niż było dla polityków PO i z pewnością PiS odniesie wiele sukcesów w punktowaniu i wytykaniu błędów rządów Platformy.

Największym wyzwaniem nadchodzącej władzy będzie jednak poprowadzenie naszego kraju choćby tylko w stronę Irlandii, a to będzie bardzo trudne. Po pierwsze dlatego, że Irlandia to zupełnie inny kraj, mniejszy, mniej rozdrobniony politycznie, i nie tak skłócony jak dziś Polska. A przede wszystkim z inną koncepcją przyszłości kraju, której ostatnio w Polsce brakowało na dłuższą metę. Tak więc pierwszym i największym chyba wyzwaniem ekipy Tuska będzie nakreślenie planu realizacji obietnic wyborczych tak, by byli z tego zadowoleni zarówno wyborcy, wszyscy Polacy. Kolejnym także ważnym wyzwaniem będzie to, by cokolwiek z tego co będzie robił rząd Tuska, spodobało się Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego partii, ale nie wiem czy to będzie możliwe.

I na koniec jeszcze jedno. Właściwie, co to jest ten sukces irlandzki, o którym tak dużo było w czasie kampanii wyborczej? Czy rzeczywiście jest w zasięgu Polski?

Jacek Babiel

śr, 24 października 2007 00:21
Data ostatniej edycji: śr, 24 października 2007 00:33:03
Pokrewne (tag): jacek babiel

 
- -
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę