Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 sierpnia 2022 napisz DONOS@

Rosyjska guma do żucia

Dla jednych tragedia, dla innych sukces. Premier Donald Tusk jednak pojechał do Moskwy i tam spotkał się z premierem i prezydentem Rosji.

Ta tragedia przede wszystkim miała polegać na powrocie do polityki na kolanach. Więcej, to co zrobił Tusk jadąc do Rosji może osłabić naszą pozycję w Unii Europejskiej i Europie, ale przede wszystkim osłabiło naszą pozycję negocjacyjną wobec Rosji. A osłabić musiało po tym co zrobił poprzedni premier Jarosław Kaczyński, delikatnie mówiąc – nielubiany na Kremlu niestety.

Dziwne było to, że zanim premier Tusk pojawił się w Waszyngtonie pojechał do Rosji. Jak to, Rosji? Przecież to wyglądało jak składanie hołdu w kraju, który do niedawna „trzymał pieczę” nad Rzeczpospolitą. Trzeba stwierdzić jasno, Tusk zachował się jak wasal! Choć nikt z Prawa i Sprawiedliwości tak nie powiedział, jestem przekonany, że wiele tak myślało, a komentarze przy okazji lądowania samolotu polskiego premiera w Rosji były tego przykładem.

Chyba państwo z opzycji, która do niedawna rządziła Polską zapomnieli, że to głównie ich problemem był brak porozumienia z Rosją. A Rosja to wiadomo – gaz, handel (może nie największy ale jednak), mięso, które Polska tam eksportuje i wiele innych dziedzin. Ba, przecież nie można być wiecznie obrażonym na wszystkich i za wszystko, tak jak dotychczas robił to premier Kaczyński.

Tak więc odwrót i totalna zmiana polityki – jeszcze raz podkreślam, określonej przez PiS jako polityka na kolanach – przynosi efekty. I to nie tylko moralne, lub mentalne. Jak zwał, tak zwał. Trzeba pamiętać, że Rosja jako potentat paliwowy jest krajem, od którego póki co zależy nasze bezpieczeństwo energetyczne, a leprze stosunki z Rosją to łatwiejsze kontaktowanie się w sprawach gazu i większa możliwość przy jakichkolwiek próbach porozumienia.

Z Rosjanami często jest jak z gumą do żucia. Stosunki napompowane jak balon, a zaraz potem zgniecione jak wymięta, wyżuta guma.

Jedno jest pewne, przynajmniej na razie Tuskowi udało się przebić napompowany przez swojego poprzednika w tej gumie balon. Pamiętać on jednak musi o tym, że gumą do żucia można się udławić.

Jacek Babiel


 
- -
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę