Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

JP II w Łomży - nie na pięć minut

Zapalić znicz, postać przy kimś, powzruszać się, pobiadolić jaka szkoda – tak większość z nas wspominała w rocznicę śmierci wielkiego Polaka. Niestety także w Łomży, w rocznicę śmierci papieża namawiani jesteśmy do wspominania samej śmierci Jana Pawła II, choć tak naprawdę powinniśmy wspominać Jego życie, które zostawiło dla nas tyle owoców.

Kiedyś, gdy Jan Paweł II jeszcze żył byłem w jednym z łomżyńskich kościołów na jakichś rekolekcjach i usłyszałem bardzo ciekawe podsumowanie naszych relacji z papieżem. Kochamy go, podziwiamy, ale czy go znamy? Czy czytamy, czy słuchamy, czy może tylko oglądamy i wzdychamy – do radia albo do telewizora. Niestety te relacje, określone wówczas przez jakiegoś młodego księdza są nadal takie same. Po śmierci Wielkiego Papieża, jest tak jak za jego życia.

Dziś w trzecią rocznicę śmierci papieża który pochodził z Polski nadal jest tak jak wtedy. Znakomita większość woli zapalić znicz, żeby pokazać swoją solidarność narodową, ale to wszystko. Nic więcej z siebie nie umiemy wykrzesać. Czytanie to już zbyt wiele. Encykliki, adhortacje, listy apostolskie – a co to takiego? Często nie umiemy nawet wymienić jednego tytułu Encykliki, nie wiemy gdzie i czego szukać. Ograniczamy się do „świętowania” stadnego, które nas wszystkich jednoczy na krótkiej, niestety corocznej tylko modlitwie za papieża.

W Łomży – podobnie jak w całej Polsce. Księża zachęcali do przyjścia do kościoła, na modlitwę, do przyniesienia zniczy (?). Mowa była nawet o konkretnych kolorach i motywach jakie powinny powstać po ułożeniu tych zniczy na ołtarzach i miejscach skupień. Oj, obawiam się, że te słynne JPII to nie jest symbol na pięć minut wspólnego stania i śpiewania.

A gdyby tak na przykład urządzić w całym tym „spędzie” wspólne czytanie tekstów papieża, tak byśmy wszyscy gromadząc się mogli pomyśleć, porozważać, a nie tylko postać wspólnie ze światełkiem w ręku. Jakbyśmy wspólnie zaczęli dyskutować i żyć tym, o czym On pisał, nie tylko z okazji rocznicy Jego wyboru na Stolicę Piotrową czy rocznicę śmierci...

Jacek Babiel


 
- -
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę