Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Foto ślubne

Młodzi narzeczeni często zastanawiają się co jest lepsze: fotoreportaż ślubny zamówiony w zakładzie fotograficznym, czy może wynajęcie fotografa, który nie ma zakładu ale profesjonalnie zajmuje się wykonywaniem zdjęć na ślubach.

I w rzeczywistości tych ostatnich jest dużo więcej niż zakładów fotograficznych. Ale to wcale nie przesądza o tym, kogo wynająć.
Przede wszystkim trzeba określić profil zainteresowań i zasób środków finansowych jaki można przeznaczyć na ten element uroczystości. Tak, wynajęcie fotografa to punkt w budżecie ślubnym, który trzeba przewidzieć już na samym początku.

Zakład fotograficzny
Zamówienie fotoreportażu ślubnego w zakładzie fotograficznym to z pewnością dobre rozwiązanie dla par, które chcą w ramach fotoreportażu mieć zdjęcia zarówno z etapu przygotowań do ślubu, zdjęcia z kościoła, zdjęcia z pleneru, a także zdjęcia z wesela. Głównym atutem zakładów fotograficznych jest to, że mają dużo większe budżety niż niezależni fotografowie i to zazwyczaj one są w stanie zaproponować dużo ciekawsze warunki w zakresie wykonania zdjęć studyjnych.

Fotograf z ogłoszenia
Czym różni się reportaż ślubny wykonany przez fotografa, który nie ma zakładu fotograficznego? Przede wszystkim tym, że tacy fotografowie nie posiadają zazwyczaj swoich urządzeń do wywołania zdjęć (takich, którzy sami w ciemni wywołują zdjęcia, jest naprawdę niewielu). Zdjęcia zazwyczaj wywoływane są w zaprzyjaźnionych i sprawdzonych zakładach fotograficznych.

Zdjęcia wykonywane przez freelancerów często mają inny charakter, inny smak, inny wygląd. Zauważyć tu można czasami inne, nietypowe spojrzenie na całą sprawę. Wielu fotografów realizując fotoreportaż ślubny korzysta z dodatkowych rekwizytów, które upiększają zdjęcia wykonywane zwłaszcza w plenerze (gitara, skrzypce, kapelusz, parasolka itd..).

Wolni strzelcy zazwyczaj sami decydują o swoim czasie (nie mają pracodawców, którzy ustalają to za nich) i są zazwyczaj bardziej elastyczni w zakresie ustalania szczegółów realizacji fotoreportażu ślubnego. Ten argument może być korzystny dla młodej pary zwłaszcza dlatego, że zdjęcia można wykonywać w dowolnym odstępie czasu (sesja plenerowa tydzień lub dwa po ślubie).

Różnice
Oczywiście różnice zależą od wielu czynników, ale jednym z najczęściej podnoszonych jest argument cenowy. Są tacy, którzy wiedzą o tym, że fotograf wynajęty w zakładzie fotograficznym to rozwiązanie najlepszą. Inni mówią, że znają niezadowolonych z takiego rozwiązania i dlatego szukają czegoś innego, czyli fotografa niezależnego.

Koszty fotoreportaży ślubnych zależą zazwyczaj od ilości zdjęć. I tak, w przypadku reportaży wykonywanych przez zakład fotograficzny cenę można będzie ustalić dopiero po wizycie w zakładzie fotograficznym. Tam zazwyczaj młodzi usłyszą koszt całego reportażu, który raczej nie podlega negocjacji.

Natomiast reportaż ślubny wykonywany przez wolnego strzelca kształtuje się zazwyczaj w zależności od tego gdzie będą wykonane zdjęcia, jaka będzie ilość zdjęć oraz w zależności od tego czy będziecie chcieli zrealizować sesję zdjęciową w plenerze.

Cennik usług fotografii ślubnej
Ceny są różne i sam cennik nigdy nie jest wymiernikiem zadowolenia narzeczonych  młodej pary. Najlepiej przed podjęciem decyzji zobaczyć zdjęcia wykonywane przez zakłady fotograficzne oraz poszukać u kilku fotografów. Niezależni fotografowie zazwyczaj mają dużo bardziej rozbudowane strony internetowe dlatego łatwiej ich prace zobaczyć w internecie, nie ruszając się z domu. Wolni strzelcy chętniej też mówią o cenach zdjęć i często całe oferty zamieszczają na swoich stronach www. Ostatecznie jednak cena końcowa zawsze jest uzależniona od Waszych preferencji i od ilości zdjęć jakie zakontraktujecie podczas spotkania z fotografem.

Jedną z poważniejszych różnic, jaka w ostatnim czasie się dość znacznie uwypukliła jest to, że zakłady fotograficzne nie udostępniają negatywów ani nośników CD ze zdjęciami. I tu należy zrozumieć właścicieli zakładów fotograficznych, którzy chcą także zarabiać na dodatkowych odbitkach zdjęć, jakie później młoda para będzie wykonywać dla swoich znajomych i rodziny. Owszem, są zakłady które udostępniają nośniki danych ze zdjęciami, ale wówczas młodzi muszą za nie sporo płacić.

Wolni strzelcy z racji tego, że nie czerpią zysku z powielania zdjęć zazwyczaj przekazują wykonane zdjęcia młodej parze. Trzeba zaznaczyć, że zdjęcia wykonane przez fotografa zawsze są wywołane (przynajmniej powinny - ostatnio pojawili się na rynku fotografowie, którzy tego nie robią) w formie papierowej, a płytka CD lub DVD jest dodatkiem.

Oczywiście, zdjęcia mogą być od razu umieszczone w specjalnie do tego przygotowanym albumie.


 
- -
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę