Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 25 maja 2022 napisz DONOS@

Miliony w ŁSM bez kampanii

Zarządzają ogromnym wielomilionowym budżetem. Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Prawie jak prezydenci Łomży, albo z premiami – o wiele więcej niż prezydenci. Teoretycznie nie rozlicza ich nikt, poza Walnym zgromadzeniem i Radą nadzorczą. Ale w odróżnieniu od prezydentów, których wybierają tysiące mieszkańców, ich wybiera 15 osób! Bez kampanii i bez walki.

Ale, czy to jeszcze kogoś obchodzi kto, czym i w jaki sposób zarządza? Członków Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 2009r. było 8707. W zasobach spółdzielni mieszka około 22 tysięcy ludzi. Wszyscy członkowie muszą płacić czynsz i inne opłaty, które składają się na wielomilionowy budżet. Kto zarządza tym budżetem? Prezes i dwóch wiceprezesów. A wybierają ich członkowie Rady Nadzorczej w liczbie 15 osób.

Dlaczego tak jest?
To wcale nie żaden przekręt. Taki jest statut spółdzielni i to że 15. członków Rady nadzorczej wybiera Zarząd nie jest niczym nienormalnym.

Dziwne jest raczej to, jak członkowie spółdzielni do tej sprawy podchodzą. Do tej pory na posiedzenia Walnego zgromadzenia członków nie przychodziło zbyt dużo osób. Sto, czy dwieście osób to nie jest wielka suma. I to właśnie Ci ludzie – niestety często powiązani z władzami spółdzielni – decydują o tym co dzieje się w całej spółdzielni mieszkaniowej, w skład której wchodzi mniej więcej jedna trzecia mieszkańców miasta. To oni, członkowie spółdzielni, którzy przyjdą na Walne Zgromadzenie, wybierają Radę Nadzorczą, która potem wybiera Zarząd.

Co zrobić by to zmienić?
Po pierwsze warto przyjść na Walne Zgromadzenie, które w ŁSM odbędzie się 22 i 23 czerwca w sali widowiskowej przy ul. Nowej 2. Głos mają tylko członkowie spółdzielni, a więc lokatorzy czy współwłaściciele mieszkań, którzy nie są członkami nie będą mieli możliwości głosowania.

Jak zostać członkiem Rady nadzorczej?

Jest jeszcze kilka dni, do 7 czerwca 2010r. trzeba złożyć minimum 30 podpisów członków spółdzielni popierających kandydaturę na członka Rady Nadzorczej, a później w czasie Walnego Zgromadzenia uzyskać taką liczbę, która zagwarantuje wejście do Rady Nadzorczej. Może to być nawet – tylko – kilkanaście głosów, jeśli członków spółdzielni na Walnym Zgromadzeniu będzie mało...

Na stronie internetowej ŁSM jest zamieszczony wzór karty zgłoszenia kandydata na członka Rady Nadzorczej Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, można go wydrukować i zebrać wymagane podpisy, a potem złożyć je w spółdzielni.

Jak będzie wyglądać Zarząd Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej po kolejnych wyborach? Kto będzie decydował o wielomilionowym budżecie tej spółdzielni? Oby to nie były znowu jednostki.

No, chyba, że dotychczasowa Rada Nadzorcza - 15 osób wybierze Zarząd wcześniej, jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem.

 

Jacek Babiel

 


 
- -
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę